Konkurs Good Chef 2021
9 wybitnych szefów kuchni z Lublina, regionu i kraju zmierzy się w tegorocznym konkursie „Good Chef”. Ich zadaniem będzie przygotować danie obiadowe, dedykowane spisanej w połowie XVIII wieku rękopiśmiennej książki kucharskiej „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” należącej do Rozalii Pociejowej i potem jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej. Niezwykły traktat kulinarny, zawierający ponad 1000 przepisów wydało właśnie Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Pokazy konkursowe na Scenie Smaku cieszą się dużym zainteresowaniem, w przerwach między jednym a drugim pokazem na scenę wpadają goście. Jak na przykład minister Artur Soboń (na zdjęciu).
Szefowie kuchni startujący w konkursie Good Chef 2021 muszą korzystać z produktów regionalnych z Lubelszczyzny.W ubiegłym roku zmieniła się formuła konkursu. Każdy z zawodników przygotowuje godzinny pokaz na Scenie Smaku. Każdego dnia, od piątku do niedzieli – na Scenie Smaku zaprezentuje się trzech zawodników. Potrawy oceni międzynarodowe jury pod przewodnictwem Kurta Schellera. Koordynatorem konkursu jest Maestro Jean Bos, on także z radą konkursu nominuje zawodników. Także w tym roku na scenie pojawi się Kamila Ścibiorek, podkomisarz Paulina z serialu „Sprawiedliwi” Wydział Kryminalny.
Jean Bos nominacje
Miguel Ángel González Bravo, Hiszpania
Tomasz Baluk, Cafe Osterwa
Szymon Boguta, szef niezależny
Ivan Bondarenko, restauracja Niepospolita, Ukraina
Sylwester Lis, restauracja Atmosfera Caffe, Włodawa
Łukasz Łobejko, restauracja Kuźnia
Sławomir Piwowarski, restauracja Niebo i las, Nałęczów
Piotr Wiedro, restauracja Czarna Dama, Janowiec nad Wisłą
Edyta Wójtowicz, Champion Sport Pub w Chełmie
Celem nadrzędnym konkursu jest promocja gospodarcza Województwa Lubelskiego. Młodzi, zdolni szefowie kuchni poznają historię regionalnej kuchni, podczas pokazów wykorzystują produkty regionalne, są ambasadorami regionu, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z Polski i zagranicy oraz firm, zajmujących się organizacją turystyki kulinarnej.
Koordynatorem konkursu z ramienia Jeana Bosa jest szef Piotr Wójcik. Kontakt w sprawach organizacyjnych: +48 515 082 746
Kto wylosował jaki przepis? Przepisy wybrał i rozlosował prof. Jarosław Dumanowski
Piotr Wiedro, restauracja Czarna Dama, Janowiec nad Wisłą:
Nr 100 Wieprzowina dzika
Uwarz ją dobrze, jaka ma bydź, potem ususz grzanek z rżanego chleba, polawszy, żeby gęsta była jucha, a uczyń jej z misę albo dwie, przystaw te grzanki w dobrym occie, a umieszawszy z piwem, a kiedy już wreć zaczną, przeced[ź] przez sito, a włóż w nie wieprzowinę i skorzeń jakiemi kto ma korzenie, a przyłóż smaku jako pobaczysz, żeby tłusta była, a gdy zewre, wystaw, a daj na misę.
Szymon Boguta, szef niezależny:
Nr 114 Pieczenia wołowa po węgiersku
Weźmi pieczenią wołową czystą, wymocz ją w czystej wodzie, potym nazajutrz weź ją i upiecz na poły, gdy tedy tak uczynisz, weźmi octu winnego, kminu, jałowcu, ale jałowiec tylko na poły każdy tłuc, a cebule miej czystej garniec. Polewaj tem octem, a włóż tam tę pieczenią, wlej też tego octu na nią aby do połowice garca. Nasyp pieprzu tłuczonego na tę pieczenią i tę cebulę skrajawszy czyście, zamaż, by odetchu nie miała, wstaw na dobre węgle, niechaj wre, aż zrozumiesz, żeby już dobra była, daj na misę.
Edyta Wójtowicz, Champion Sport Pub w Chełmie:
Nr 119 Kaczki w dobrej jusze
Gdy je wyjmną, strzeż, nie umywaj ich żadną wodą, jedno winem, a z ich krwią albo kokoszą warzże to społem z nienagła. Weźmi z białego chleba grzanek, spal je na czarność, w tem warz dobrze, potym odlej juchę, a przecedź ją, wlejże zasię do kotła, a okorzeń kaczki pieprzem, szafranem, goździki, imbirem, warz to, a przydaj smaku.
Sławomir Piwowarski, restauracja Niebo i las, Nałęczów:
Nr 321 Gęś pieczona inszym obyczajem
Gęś odebrawszy pięknie, uwarzyć jabłka całkiem, a nie skropić ich i nie bardzo ich przewarzać. W tejże polewce wstaw je, cebule i jabłek nakrajawszy, kminu kram[n]ego, karulku, pieprzu całkiem, rodzenków drobnych, szafranu, cynamonu, pieprzu tłuczonego, muszkatowego kwiatu, masła, cukru abo miodu. I tak to dobrze wysmażyć, żeby polewki nie było, i tem nadziać gęś, i zaszyć, i potym długo ją piec powoli, godzinę abo trzy i tak jeść. A kto chce, może takiej cebule jako wyżej jest opisana zgotowanej, na wierzch włożyć i pożywać, dawszy na misę.
Tomasz Baluk, Cafe Osterwa:
Nr 134 Kury na grzanki tak czyń
Zsiekaj kury w kęsy, wypłucz je i wstaw, aby wrzały w czystym garku, a gdy już uwreją, przebierz je czyście, a potem przecedź tę juchę, w ktorejeś jusze warzył te kury, włóżże je do niej, a daj piotruszkowego korzenia i skos[z]tuj, jeżeli słono, a okorzeń pieprzem, szafranem, imbierem, a gdy czyście uwreją, daj muszkatowego kwiatu, a ususz z chleba białego grzanek bardzo dobrze, daj na nie kury, a nie byliby tłuste, przysmaż czym tłustem, potym możesz z chlebem tego pożywać.
Łukasz Łobejko, restauracja Kuźnia:
Nr 149 Kury młode kruche w jusze zielonej
Weźmi kury, przysól je dobrze, a gdy soli najdą, upiecz je, a juchę na nie tak zdziałaj: weźmi szołwije, pietruszki, mięty, zwierć to w dojnicy, a przydaj k temu grzankę abo dwie. Potym weźmi wina, zagrzej i rozpuść, przecedź przez sito gęste, a zagrzej, a gdy będzie gorąco, posłodź te kury pieczone. A jeślibyś chciał posłodzić tę juchę, przykwaś octem dobrym, a gdy dasz na misę, posyp cynamonem abo imbierem, a tak pożywaj.
Sylwester Lis, restauracja Atmosfera Caffe, Włodawa:
Nr 153 Szczuka w korzeniu po polsku
Zastaw rosół niesłony, a szczukę oskrob i rozpłataj, i rozsiekaj w kęsy, potym wypłukawszy, włóż w ten rosół, aby obewrzało dobrze, potym odcedź, a włóż na misę, a weźmi cebule, warz w garcu, drobno usiekawszy, a gdy uwre, rozdziel na dwoje. Potym jedną połowicę uwierć w dojnicy z pietruszką, a gdy dobrze uwiercisz, weźmi octu, wina abo jako kto chce, rozpuść w dojnicy, a przecedź przez chustę i daj do kotła, a wkładź tam szczukę i okorzeń wszystkim korzeniem krom goździków, a jeżeliby gęsto było, przydaj rodzenków. A takim obyczajem możesz i karpie działać, i insze białe ryby, a drugą połowicę ryby daj na wierzch.
Ivan Bondarenko, restauracja Niepospolita, Ukraina:
Nr 173 Łososia po polsku tak czyń
Rozpłataj łososia, a wyjmi grzbiet z podbrzuszkiem, oskrob, a skraj na sztuki i posól na nieckach nie bardzo, a gdy nasłonieją, weźmi cebule, obłup, a wstaw w czystym garku, a gdy uwre, włóż w panewki, rozwierć czyście, rozpuść winem i przecedź. Włóż do tego łososia słoniny, okorzeń cynamonem, imbierem, kwiatem muszkatołowym, szafranem, potym osłodź dobrze cukrem, wypłucz rodzenki, a nakraj migdałów, potym daj na misę.
Miguel Ángel González Bravo, Hiszpania:
Nr 910 Karp
Oliwy 3 ćwierci funta, nakrajać w nię cebuli w talerzyki niemało, one cebule w onej oliwie warzyć, sprawionego karpia nasolonego i włożyć w tę oliwę gorącą tak, żeby się począł smażyć, włóż zaraz małmazyej więcej niż kwartę, octu winnego kwartę, cukru funt jeden, pieprzu co 4 części zaważy, imbieru co dwie części zaważy, goździków co jedną część zaważy, limonij drobno ukrajawszy, hrubo w talerzyki kr[oić], rodzenków wielkich, oliwek. Tak warzyć, żeby się wysadził.
Życzymy powodzenia w konkursie.
#Fundatorem nagród w konkursie Good Chef 2021 jest Mirosława Gałan, prezes firmy Multifrigo oraz oraz SPOMLEK. Multifrigo jest partnerem technologicznym Europejskiego Festiwalu Smaku.
#Partnerem konkursu “Good Chef” jest Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.
#Partnerem konkursu “Good Chef” jest Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli.