Rarytasy

Delicje i rarytasy

Na deser z bogatego programu wydarzeń wybieramy szczególnie łakome kąski dla ciała i dla ducha, przypominając, że najważniejsze jest spotkanie, rozmowa, poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Siadamy do stołu, żeby się nasycić. Żeby nabrać siły, ale także umocnić relacje, nakarmić swoje poczucie bliskości, przynależności, bezpieczeństwa. Przy stole przekazujemy tradycje, dzielimy się chlebem i miłością. Bez stołu nie ma więzi. Przy wspólnym stole mniej rzeczy boli. Amerykańska organizacja Free City namawia do organizowania spotkań w ramach Peace Table – Stołu Pokoju, który gromadzi ludzi z różnych środowisk, często o przeciwstawnych światopoglądach. Zasadą jest „łamanie się chlebem” z innymi osobami, zbliżanie ich ku sobie, jednoczenie. Alex Atala, najsłynniejszy obecnie szef kuchni, powiedział: „Facebook nie jest najpotężniejszym medium społecznościowym, jest nim kuchnia, jedzenie” – pisze Monika Kucia w Coaching Extra. A oto nasz przegląd delicji i rarytasów festiwalowych.

Jubileusz Mirosławy Gałan

Mirosława Gałan to Lublinianka od urodzenia, założycielka i Prezes firmy Multi Frigo , Wiceprezes Zarządu BCC, Kanclerz Loży Lubelskiej. Ponad 50 lat pracy zawodowej. W latach 70-80 aktywne działania na rzecz transformacji ustrojowej Polski. Od roku 90 samodzielność w działalności gospodarczej na rzecz tworzenia polskiej branży Horeca. Współpracując z liczącymi się w świecie producentami, szkołami, uczestnicząc w branżowych targach w Europie i Ameryce, organizując przez wiele lat targi Gastro Shop w Lublinie, sponsorując Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro, tworząc od podstaw firmę Multi Frigo. Stopniowo adaptowała nowoczesne rozwiązania techniczne w polskich warunkach żywienia zbiorowego. Trzeba było czasu, zanim udało się przekonać inwestorów, że warto inwestować w innowacyjne rozwiązania, które z powodzeniem wdrażane są w świecie. Za swoją szeroko zakrojoną działalność w 2010 roku została nagrodzona Medalem Europejskim. za wdrażanie nowoczesnych światowych rozwiązań technologicznych w gastronomii. W obecnych czasach ludzie stali się obywatelami świata i mają możliwość porównywania smaków, gustów i możliwości. Multi Frigo kontynuując swoją działalność czynnie uczestniczy w tym procesie między innymi od 13 lat sponsorując Europejski Festiwal Smaku. Pani Prezes, dziękujemy. Z Mirosławą Gałan spotkamy się w piątek, 10 września o 18 na Scenie Letniej na Placu Po farze. Zaprasza Elżbieta Cwalina.

Uczta historyczna w IBB Grand Hotel Lublinianka

Do Lublina powtórnie przyjedzie Maciej Nowicki, szef kuchni w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jeden z najwybitniejszych rekonstruktorów kuchni historycznej, by wraz z Marcinem Nieznajem, szefem kuchni restauracji BelEtage po raz drugi gotować według przepisów z książki kucharskiej hrabiów na Włodawie i Różance. Staropolską ucztę, jaka mogła odbywać się w pałacu Pociejów w Różance poetyckim słowem okrasi prof. Jarosław Dumanowski. Czwartek, 9 września 2021, 20.

Otwarte seminarium doktoranckie z prof. Jarosławem Dumanowskim

Po raz drugi odbędzie się w Lublinie. W Sali Unii Lubelskiej klasztoru Dominikanów referaty wygłoszą doktoranci profesora Jarosława Dumanowskiego, on sam będzie je komentował. Ciekawostki, intrygujące przepisy i rozmowy przy wspólnym stole to niebywała okazja, by poznać sekrety staropolskiej kuchni. Szczególnie polecamy szefom kuchni. Piątek, 9 września 2021, 17

Hades Szeroka w drodze

Elżbieta Cwalina, nazywana przez przyjaciół Ministrem Kultury Lublina ma swoje artystyczne pasmo na festiwalu. Na Letniej Scenie Smaku, znajdującej się na Placu Rybnym, gdzie będzie odbywał się Targ Romantyczny, będzie rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. Wśród nich Mira Gałan, prezes Multifrigo, firmy, która w tym roku świętuje 30 lecie działalności oraz Jola Szala, projektantka mody. Temat rozmów: dobry smak w życiu i na stole. Piątek, sobota, niedziela 10-12 września po 18.

Piwo Pociejów bardzo pijalne. Premiera

Bartłomiej Karnasiewicz, student historii na UMK w Toruniu, piwowar domowy. Przygotowuje pracę magisterską pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego pt. „Katalog piw staropolskich”. Inspiruje się dawnymi staropolskimi recepturami na wyrabianie piwa i warzy piwa historyczne. Na festiwal smaku w Lublinie przygotował piwo opisane w właśnie opublikowanym „Zbiorze dla kuchmistrza”, książce kucharskiej hrabiów na Włodawie i Różance jako ósmy tom wilanowskiej serii „Monumenta Poloniae Culinaria”). Krótka, zdawkowa wręcz receptura opisuje piwo ziołowo-korzenne, określone w tekście jako „piwo pijane”, o ciekawym smaku i aromacie. Dziś, po prawie trzystu latach od zapisania receptury, możemy spróbować sprawdzić, co pili hrabiowie na Włodawie i Różance i czy ich smak może nas zaciekawić. Oto receptura: „Przypraw, gdy chcesz kogo upoić. Goździki, gałgan, lewandowe liście, drobno to pokrążać suchej beczkę świętnawskiej włóż w świt dobry w piwo, gdy je warzysz, w kocieł, będzie bardzo pijane, w kadku tak czynią”. Piwo zapowiada się bardzo dobrze, młody mistrz zaprezentuje je na festiwalu podczas „Lubelskiego kraftu” w magicznym podwórku Sezon oraz na Placu Rybnym.

Kolacja z Gwiazdami w Arche Hotel Lublin

Z plejadą aktorskich osobowości spotkacie się najpierw na pokazie mody w Trybunale Koronnym. Niektórzy z nich świetnie gotują. Kolacja z gwiazdami to okazja by poznać świetną kuchnię Restauracji Kulturalnej i spotkać się przy wspólnym stole z gwiazdami filmu i małego ekranu. Barbara Bursztynowicz z serialu „Klan”, Michał Chorosiński ze „Starej baśni”, Artur Dziurman z „Ojca Mateusza”, Patrycja Hurlak z seriali „Klan”, „Pierwsza miłość”, Na Wspólnej”. Przy stole spotkać także Monikę Richardson (Europa da się lubić”), znakomitego aktora Tomáša Kollárika i top modelkę Ilonę Adamską. Sobota 11 września 2021, 20.30, Arche Hotel Lublin

„Matejko” na Placu Rybnym. Spotkanie z Magdą Omilianowicz

„Matejko” fałszował wszystko. Papiery wartościowe, czeki, świadectwa udziałowe, prawa jazdy, dokumenty tożsamości, talony na telewizory, ale przede wszystkim produkował pieniądze. Między innymi robił matryce bez użycia lasera i odbarwiał jednodolarówki robiąc z nich potem banknoty studolarowe. Dolary, które produkował wychodziły tak idealne, że do Polski przyjechali przedstawiciele amerykańskiego Secret Service, żeby je obejrzeć. O swojej najnowszej książce opowie Magda Omilianowicz, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, podróżniczka, autorka setek artykułów i szesnastu książek reporterskich i podróżniczych. Czwartek, 9 września 2021 o 19

Warsztaty dla dzieci „Jemy zdrowo” z Arkiem Krzesiakiem

To jeden z największych hitów festiwalu. A ponieważ Lublin będzie Europejską Stolicą Młodzieży, dzieci szlifują formę. Arek to uczeń Jeana Bosa, do perfekcji opanował kuchnię molekularną. W akcji zobaczycie go z dziećmi na Scenie Smaku za Trybunałem Koronnym. – To jest prawdziwy sztukmistrz – mówią najmłodsi kucharze. Warsztaty gotowania odbędą się w „Restauracji Uwędzona inaczej”, szczegóły w programie.

Romantyczne Lubelskie

Na Scenie Smaku za Trybunałem Koronnym będą trwały pokazy kulinarne i degustacje. W cyklu „Romantyczne Lubelskie” na scenie sprawdzimy Romantyczny Kraśnik, Romantyczne Polesie, Romantyczną Włodawę. Kamila Ścibiorek zaprosi na scenę lubelskich szefów kuchni i polityków. Aktorzy, którzy wystąpią na pokazie mody w Trybunale Koronnym będą poznawać lubelskie dania i produkty regionalne. Jesteśmy wszak najsmaczniejszym regionem w Polsce.