Adam Mickiewicz

Portret fotograficzny Adama Mickiewicza w Lublinie

Już w piątek, 10 września 2021 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zobaczycie fotografię Adama Mickiewicza. O tym, jak zdjęcie Adama Mickiewicza trafiło do Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim opowie jego właściciel Antoni Florczak.

Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego to najwybitniejszy polski twórca romantyczny, poeta i wizjoner. Urodził się 24 grudnia 1798 roku, zmarł 26 listopada 1855 roku. Do jego najważniejszych dzieł należą „Ballady i romanse”, „Sonety Krymskie”, „Konrad Wallenrod”, „Dziady”, „Pan Tadeusz”.

Wśród kilku zachowanych fotografii Mickiewicza największe wrażenie robi zdjęcie poety na łożu śmierci zrobione przez anonimowego autora. Jego odbitka wykonana została przez krakowskiego fotografa Ignacego Kriegera i znajduje się w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Fotografia, którą zaprezentuje Antoni Florczak ma swoją historię. Korzystając ze sprzętu firmy Leica będzie można wykonać zdjęcie prezentowanego portretu. Czyż to nie romantyczna pamiątka z festiwalu?