Stan Borys

W Lublinie wraca na scenę

Legendarny muzyk będzie recytował Norwida w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, w Studio im. Budki Suflera w Radiu Lublin spotka się z fanami i będzie świętował urodziny, w niedzielę 12 września 2021 w Archikatedrze Lubelskiej po raz pierwszy od udaru zaśpiewa wiersz Norwida „Moja Piosnka”.

Stan Borys to legendarny polski muzyk, który w lutym 2019 roku przeszedł udar mózgu. W jego wyniku doznał paraliżu lewej części ciała, co spowodowało kłopoty z poruszaniem oraz mówieniem. Choć wydawało się, że to może być koniec jego kariery, znakomity Artysta wraca do występów. I to w Lublinie.

Tu ma rodzinę, tu w podlubelskiej Konopnicy mieszka jego siostra. Tu w Lublinie obchodził w 2011 roku benefis, z którego transmisję kilkanaście razy powtórzyła TVP Polonia. Sceny do filmu były kręcone w Lublinie i na Polesiu. Stan Borys był w Jabłecznej, odwiedził Szwajcarię Podlaską, podziwiał Bug. Pamięć o tamtej wizycie zostawiła ślad. Stęskniony za bliskimi w Polsce zdecydował się przylecieć do kraju. W Lublinie będzie gościem IBB Grand Hotel Lublinianka. Oto aktualna fotografia Artysty, wykonana dla potrzeby naszej strony. Prosto z Nowego Jorku.

Jak czuje się Stan Borys? – Dobrze, choć wskazana jest systematyczna rehabilitacja, ćwiczenia i leczenie – mówi Anna Maleady. W Lublinie spotka się z fanami w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Artysta wybrał to miejsce z kilku propozycji, tam będzie recytował Norwida. Przypomnijmy, że w 2010 roku nagrał płytę: „Stan Borys/ C.K. Norwid wiersze”. Premiera płyty odbyła się w 1988 r. w USA. Materiał nie został nigdy wydany poza Stanami Zjednoczonymi. Wszystkie utwory zostały jeszcze raz nagrane w lipcu 2010 w studiach Polskiego Radia. Polska premiera płyty odbyła się 3 września 2010 roku, w dniu 69 urodzin Artysty.

#Urodzinowe spotkanie Stana Borysa z fanami odbędzie się w Studiu im. Budki Suflera, Radio Lublin  w czwartek 9 września 2021 o 19.

#Po raz drugi spotkacie się z legendą polskiej piosenki w sobotę, 11 września 2021 o 16 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Stan Borys będzie recytował Norwida, słowo wstępne prof. Józef Fert. W drugiej części premiera albumu Wierny – Portret z rysunkami poety. 

#Po raz trzeci Stan Borys pojawi się na scenie w niedzielę 12 września 2021 w Archikatedrze Lubelskiej, by na finał koncertu z udziałem Luigi Pagano i Dominiki Zamary zaśpiewać „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba”. Koncert odbywa się w dniu beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego i jest Jemu dedykowany.

Po pobycie w Lublinie Stan Borys chce jeszcze raz pojechać na Polesie, by tam odzyskiwać siły i ładować akumulatory na Lubelszczyźnie. Na zdjęciu poniżej Stan Borys w Jabłecznej.

Stan Borys

Rocznik 1941. Początkowo związany z teatrem, by później rozpocząć karierę wokalisty. Jest legendą polskiej piosenki. Do największych przebojów należą: „Jaskółka uwięziona”, „Anna” i „Spacer dziką plażą”.

W 1965 roku Stan Borys współtworzył zespół Blackout, związany był także z grupą Bizony. Nagradzany na całym świecie, m.in. we Francji, Belgii, Irlandii i Wenezueli – nie rozstał się z teatrem – jedną z jego najważniejszych ról była rola w musicalu Les Miserables w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Artysta mieszka w USA, pojawiając się Polsce na koncertach ze swoją grupą Imię Jego 44. W 2011 roku obchodził w Lublinie benefis 50 lecia twórczości. Ostatnio wydał płytę „Ikona”. W lutym 2019 roku legendarny wokalista przeszedł udar mózgu. W jego wyniku doznał paraliżu lewej części ciała. Nie poddał się, systematyczna rehabilitacja, ćwiczenia i leczenie przyniosły efekt. Artysta powraca do swojej publiczności.