Księżniczka światowej opery i Jej soprano eccezionale
To najważniejszy dzień festiwalu. W niedzielę, 12 września o 20 w Archikatedrze Lubelskiej, na koncercie dedykowanym pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego, w dniu Jego beatyfikacji, zaśpiewa Dominika Zamara, polska diva operowa mieszkająca na stałe we Włoszech, gdzie melomani ogłosili artystkę sopranem fenomenalnym.
Na organach katedralnych zagra Stanisław Maryjewski. W programie recitalu trzy utwory Antonio Vivaldiego: „Domine Deus”, „Sicut erat”, „Quia Respexit”, „Alleluja” Mozarta, „Ave Maria” Michała Lorenca, „Lascia chi’o pianga” Haendla, „Agnus Dei” Wiesława Rentowskiego. Specjalnie dla naszego festiwalu Dominika Zamara zaśpiewa premierowo wiersz Cypriana Kamila Norwida „Marionetki”. Księżniczka światowej opery w Lublinie? Na Europejskim Festiwalu Smaku wszystko jest możliwe.
Jej kariera intryguje, wzbudza podziw i zazdrość. Będąc studentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, założyła zespół Wishing Well, fani pokochali ją za brawurowe wykonanie utworu Benedictus. – Graliśmy między innymi z Closterkeller. Dzięki moim występom z Wishing Well wielu młodych ludzi chodziło później na spektakle operowe i koncerty – wspomina w jednym z wywiadów. Na piątym roku studiów dostała stypendium w Konserwatorium Muzycznym w Weronie. I tak się zaczęło.
Miała ogromne szczęście, że jej głos spodobał się Maestro Enrico De Mori, wybitnemu dyrygentowi z Teatro alla Scala w Mediolanie, który pracował z samą Marią Callas. Mistrz bardzo dużo wymagał, Dominika Zamara wkrótce zadebiutowała pod batutą Maestro De Mori, który wielokrotnie zapraszał ją do udziału w koncertach z jego orkiestrą w Veronie. Pod batutą Enrico De Mori zaśpiewała partię Mimi w operze „Cyganeria” Giacomo Pucciniego w Padwie.
Dziś „metalowa” diva fascynuje drapieżnym sopranem, włoskie media nazwały ją „soprano eccezionale”. Koncertuje na całym świecie: w Europie, w Chinach, Korei, Meksyku i bardzo często w Stanach Zjednoczonych. Śpiewa w dziesięciu językach, jej wokalnym trenerem jest Maestro Anselmi. Wierzy w „La forza del destino” czyli moc przeznaczenia, o której pisał Giuseppe Verdi. Zaśpiewa na Europejskim Festiwalu Smaku.
Sopranistka, laureatka stypendium we Włoskim Konserwatorium w Veronie. Śpiewa na scenach operowych, salach koncertowych, filharmoniach i kościołach na całym świecie. Ogłoszona przez włoską prasę sopranem fenomenalnym. Zadebiutowała w Teatrze Verdi w Padwie w roli Mimi w operze Cyganeria Pucciniego. Zaśpiewała premierę światową opery „Il Tramonto Coronaro” w Teatro Olimpico di Vicenza. Regularnie śpiewa w Stanach Zjednoczonych w takich salach koncertowych jak Lincoln Center. Zaśpiewała w New Yorku w Metropolitan Opera ze 130 osobową orkiestrą. Galę poprowadził aktor Kevin Spacey. Koncertowała w Meksyku w Manuel Ponce Hall, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Ameryce Łacińskiej. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród w kategorii muzyka klasyczna, m.in. Złotej Sowy otrzymanej w Wiedniu, Nagrody Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, Nagrody Stradivarii w Cremonie za DVD z muzyką Vivaldiego. Koncertowała w Europie i na świecie: w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych, Meksyku. Nagrała i wydała cztery płyty we Włoszech.
Czesław Czapliński o księżniczce światowej opery
Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Nie sposób nawet z nazwy wymienić wszytkich jej występów na świecie, wspomnę o kilkunastu ważniejszych. Zrobiła już bardzo wiele i ciągle robi, warto na nią zwrócić uwagę. W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”. W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech.
W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood.
W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję – oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne. Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne. W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali.
W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti. W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę “Drzewo Życia” za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. Zainaugurowała Festiwal “Chopin Forever” recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro. W 2019 zaśpiewała solową partię w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowala w Buenos Aires z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.
Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivana Padoveca, wyprodukowaną przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record. Nagrała płyty m.in.: Dreams(2009), Life (2012), Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015), Chopin Lieder Op. 74 (2018). Pracuje jako nauczycielka śpiewu solowego w prywatnej szkole muzycznej Accademia Musicale „La Certosa” we Włoszech.