Jarosław Stawiarski

Szanowni Państwo,
jest mi niezmiernie miło zaprosić wszystkich mieszkańców Lubelszczyzny oraz przybyłych gości na XIII już edycję Europejskiego Festiwalu Smaku – święta kuchni tradycyjnej
i regionalnej, połączonego z wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi.
Hasłem tegorocznej edycji jest „Romantyczne Lubelskie”. Romantyzm będzie gościł zarówno w kuchni jak i na wydarzeniach kulturalnych. Będziemy mieli okazję spróbować dań regionalnych, historycznych, zasmakować w tradycyjnych dodatkach, ziołach, zaznajomić się z naszymi potrawami i wyrobami wpisanymi na Listę Produktów Tradycyjnych. Powrócimy także do historii kuchni XVI-wiecznej z naszych terenów dzięki prezentacji książki „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca”. Książka będzie również inspiracją do konkursów gastronomicznych podczas festiwalu. Nie zabraknie corocznych jarmarków z tradycyjną i ekologiczną żywnością oraz warsztatów kulinarnych.
Poza ucztą dla podniebienia organizatorzy zapewniają także ucztę dla ducha: przed nami koncerty gwiazd estradowych i operowych, z odniesieniami do poezji, w której, nawiązując do tegorocznego motywu Festiwalu, królował będzie Cyprian Kamil Norwid, prestiżowych wystaw malarskich, a nawet pokazu mody z udziałem aktorów polskich seriali.
Zapraszam do smakowania Lubelszczyzny: do wspólnego biesiadowania, poznawania naszej wyjątkowej kuchni oraz czerpania z wyjątkowych wydarzeń towarzyszących.

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego