Kaja Mianowana, Gerard Edery

Ona. Cztery oktawy i diamentowy głos. On. Śpiewa w piętnastu językach, jest światowym autorytetem w dziedzinie muzyki sefardyjskiej. Wystąpią w piątek, 10 września o 19 w bazylice Dominikanów na Złotej. Na finał Kaja zaśpiewa wiersz Cypriana Kamila Norwida „Pielgrzym”.

O koncercie

Koncert „Medieval Sepharad” bada bogate więzi, które istniały w średniowiecznej Hiszpanii pomiędzy ludźmi wyznania żydowskiego, muzułmańskiego i chrześcijańskiego. Ta fascynująca mozaika pieśni ze Złotego Wieku Hiszpanii opowiada o bogatym dziedzictwie, które promowało kulturową harmonię między trzema wyznaniami. We współpracy Gerard Edery i Kaja Mianowana łączą swoje głosy, aby stworzyć hipnotyzujący koncert ponadczasowej muzyki.

Kaja Mianowana

Niezależna wokalistka, aktorka polskich scen musicalowych. Ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, z przerwą na stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Graz w Austrii. Od 13 lat prowadzi aktywne życie artystyczne śpiewając musical, muzykę dawną, etno oraz muzykę filmową. Zagrała główne role w musicalach: „Apocrypha” „Upiór w Operze”, „Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Koty”, „Love Story”, „Piloci”, „Notre Dame de Paris” i „Lamaila”. Wielokrotnie wybierana do ról przez samych kompozytorów ww. dzieł np. Andrew Lloyda Webbera, Riccardo Cocciante i Macieja Pawłowskiego.

Zadebiutowała na profesjonalnej scenie musicalowej, mając zaledwie 17 lat. Wygrała casting na główną rolę do musicalu “Upiór w Operze” w Teatrze w Muzycznym ROMA. Jednocześnie stała się wtedy jedną z najmłodszych na świecie odtwórczyń roli Christine na świecie. Zdobywczyni I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki – Anna German w Moskwie w 2015 r. Od dzieciństwa gra na różnych instrumentach, jej pasją są języki obce. Mówi po angielsku, niemiecku i rosyjsku. 14 lutego 2020 r. wraz z zespołem MelluSya wydała debiutancki album „z serca”, w którym miała wpływ na brzmienie każdej z 12 piosenek. Napisała również teksty do dwóch z nich. Bezkompromisowa w działaniach twórczych posiadaczka burzliwej i głębokiej emocjonalności oraz 4- oktawowej skali głosu.

Gerard Edery

Wokalista i gitarzysta, jeden z czołowych światowych autorytetów w dziedzinie muzyki sefardyjskiej. Ten znakomity artysta łączy w swojej twórczości tradycje muzyki juaeo-arabskiej, judo-hiszpańskiej, argentyńskiej, środkowo, północno i wschodnioeuropejskiej, a nawet starożytnej muzyki perskiej. Edery śpiewa w piętnastu językach, jest laureatem Sephardic Musical Heritage Award.

Urodzony w Casablance i wychowany w Paryżu i Nowym Jorku, Gerard ukończył prestiżową Manhattan School of Music. Na koncie ma ponad 30 operowych ról w Stanach Zjednoczonych.
Gerard występuje w salach koncertowych i na festiwalach na całym świecie, m.in. w Carnegie Hall (Zankel Hall), Alice Tully Hall, Lincoln Center, Fez International Festival of Sacred Music. „Gerard Edery, mistrz pieśni sefardyjskich” –  napisał krótko The New York Times.