Strefa Leica

Strefa Leica w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL

Trzy dni z firmą Leica to niezwykły fotograficzny weekend. W tym roku bardzo romantyczny. Rozpocznie się w piątek, 10 września 2021 o 12, zakończy w niedzielę 12 września 2021 w godzinach popołudniowych.

Zapraszamy do strefy Leica podczas 13 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie. W tym roku zgodnie z myślą przewodnią festiwalu, będziemy poszukiwać w fotografii tego co jest nieuchwytne zwykłymi aparatami fotograficznymi, a dostępne tylko instrumentami uznanego, niemieckiego producenta. Skupimy się na czuciu, wierze i intuicji fotograficznej, a w tych poszukiwaniach prowadzić nas będą Piotr Marek – specjalista sprzętowy Leica Store Warszawa oraz Krzysztof Szlęzak, fotograf i ekspert od systemu-SL.

Leica

To pierwszy producent aparatów małoobrazkowych na świecie. Ale historia firmy sięga połowy XIX w. Początki firmy sięgają połowy XIX wieku, kiedy to u podnóża gór, w mieście Wetzlar został założony Optisches Institut Carl Kellner. Jego twórcą był Carl Kellner mechanik i matematyk samouk, który w 1849 roku wymyślił nową formułę optyczną. Zaprojektowany przez młodego, zaledwie 23-letniego człowieka nowy ortoskopowy okular achromatyczny pozwolił na pokazanie obrazu we właściwej perspektywie.  (…) Historia powstania pierwszego na świecie aparatu małoobrazkowego, jest nierozerwalnie złączona z nazwiskiem Oskara Barnacka, autora koncepcji i konstruktora poręcznej kamery fotograficznej. Inżynier, który połączył pasję do fotografowania ze swoim umiejętnościami konstruktorskimi, w 1925 roku zaprezentował światu Leikę I – pierwszy seryjnie produkowany aparat na film 24x36mm, wyposażony w obiektyw 50mm (początkowo Leitz Anastigmat, a następnie Leitz Elmar f/3.5). Niewielka, początkowo wyśmiewana konstrukcja, okazała się wyjątkowym sukcesem rynkowym, który uratował instytut optyczny w Wetzlar i pozwolił na dalsze udoskonalanie aparatu Barnacka. (…)O znaczeniu tego aparatu najlepiej niech świadczy fakt, że w praktycznie niezmienionej formie trwa on do dziś. Do kolejnych M-ek dokładano elementy, o które prosili użytkownicy: wizjer kompatybilny z obiektywami 35mm (M2), wygodniejsze zwijanie filmu (M4), światłomierz (M5), ramki 28 i 75mm (M4-P), pomiar błysku przez obiektyw (M6 TTL), automatyczny dobór czasu (M7) oraz cyfrowa matryca (M8). Sam aparat pozostawał jednak praktycznie niezmieniony. Dziś, wiele dekad od debiutu, cyfrowa Leica M ma niemal dokładnie takie same wymiary jak “babcia” M3 z połowy XX wieku, wykorzystuje taki sam dalmierzowy wizjer i można do niej przypiąć praktycznie każdy obiektyw, kiedykolwiek wyprodukowany przez Leikę. (..)To stąd właśnie bierze się legenda Leiki i jej wartość. Te aparaty i szkła są solidnymi narzędziami fotograficznymi, odpornymi na upływ czasu i chwilową modę. Niezależnie od tego, czy opuściły fabrykę w ubiegłym tygodniu, czy pokolenia temu – możesz mieć pewność, że wykonano je z niezwykłą precyzją i starannością, pozwalającą na ich trwanie w czasie. Dziś nadal możesz używać Leiki M3 z torby dziadka z najnowszym Noktiluksem, tak samo, jak możesz dopiąć dziadkowego Summicrona 50mm f/2 z 1954 roku do współczesnej M10-tki lub Monochroma. I nadal – tak jak dziadek – możesz cieszyć się poręcznością, intuicyjną obsługą i wyśmienitą jakością obrazu dostępną tylko dla instrumentów z czerwoną kropką.

Leica Store Warszawa

Powstał w 2009 roku. Początkowo mieścił się w centrum handlowym Blue City, na Warszawskiej Ochocie. W grudniu 2014 zmienił swoją lokalizację i obecnie znajduje się w samym centrum Warszawy, przy ulicy Mysiej, w ekskluzywnym domu towarowym Mysia 3. Leica Store Warszawa jest miejscem chętnie odwiedzanym nie tylko przez fanów marki Leica, ale również wszystkich miłośników fotografii. Zajmuje powierzchnię ponad 200 m2 i oprócz samego sklepu mieści również księgarnię fotograficzną oraz prężnie działającą galerię prezentującą współczesną fotografię dokumentalną i artystyczną. Leica Store Warszawa to miejsce niezwykłe. Każdy kto nas odwiedzi może liczyć nie tylko na w pełni profesjonalną obsługą, ale również na filiżankę dobrej kawy oraz wrażenia artystyczne na najwyższym światowym poziomie.

Mysia 3
00-496 Warsaw
Polska

TELEFON:
+48 22 623 82 40
E-MAIL:
info@leicastore.pl
STRONA:
http://www.leicastore.pl